Budapestre jön a Velencei Bizottság delegációja az alkotmány miatt
Budapestre látogat ma a Velencei Bizottság delegációja, hogy az április 18-án elfogadott új alaptörvénnyel kapcsolatban tájékozódjon.
Budapestre látogat ma a Velencei Bizottság delegációja, hogy az április 18-án elfogadott új alaptörvénnyel kapcsolatban tájékozódjon.
A preambulum megpróbálja a közös múlt egy részét végképp eltörölni. Történelmi víziója elveszi a magyaroktól a demokratikus részvétel és a társadalmi önrendelkezés, egyszóval a szabadság élményét - olvasható a Szuverén.hu oldalon.
Az új alkotmánnyal szentesítve lett a megosztottság: a politikai közösség egyik fele 2012 januárjától a „húsvéti alaptörvény” a másik a 89-es alapokon fog működni - olvasható a Métányosság-blogon.
Nem európai az új magyar alkotmány, többek között a Szent Korona és a kereszténység megemlítése, a határon túliak védelme miatt. Ez alapján azonban európaiatlan kitételekkel van tele például az ír, a norvég, a dán, a portugál, a spanyol, az andorrai, az olasz, a svájci, a német, a lengyel és a görög alkotmány is - olvasható a Konzervatórium blogon.
A Magyar Közlönyben szerdán megjelent határozat szerint több mint nyolcszázmillió forint - pontosan 809,8 - átcsoportosítását rendelte el a kormány az alkotmányozás pénzügyi fedezetének biztosítására.
Az új magyar alkotmányról közölt elemzést hétfőn, az alaptörvény aláírása alkalmából a The Guardian internetes változata.
Az új magyar alaptörvény ellentétes az európai alkotmányosság védjegyével, a méltóság szekuláris felfogásával - mondja az Exeteri Egyetem tanára, az emberi méltósághoz való jog összehasonlító elemzője, aki 2003-ban a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatáról jelentetett meg könyvet.
Schmitt Pál hétfő délben aláírta az új alkotmányt a Sándor-palotában, mely előtt szimpatizánsok gyűltek össze, és egy férfi, aki transzparenssel jelezte, hogy nem az.
A Jobbikos Novák Előd szerint az új alaptörvénnyel csöbörből vödörbe esett az ország, hiszen a "rákosista" alaptörvény helyére egy újabb egypárti, párturalmi alkotmány kerül.
Az új alaptörvény megváltoztatása alapvető politikai célkitűzésünk - jelentette ki Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője.
Schmitt Pál szerint egy mindenki számára érthető, egyszerre magyar, nemzeti, korszerű és európai alaptörvény született, amelyre a magyarok nemzedékek múlva is büszkék lesznek.
A Sándor-palota előtti tömegben egy férfi percekkel Schmitt Pál ünnepélyes aláírása után felmutatott transzparenssel jelezte tiltakozását az új alkotmány ellen.
A Sándor-palota előtt térzene vezeti fel Magyarország új alaptörvényének déli harangszó elhangzása utánra tervezett államfői aláírását.
Az országgyűlés Fidesz-KNDP-s többsége 2011. április 18-án elfogadta ugyan az új alkotmányt, pontosabban Magyarország Alaptörvényét, az ünnepélyességnek, az emelkedettségnek mégis alig volt valami nyoma - olvasható a Méltányosság-blog friss bejegyzésében.
A társadalmi csoportok egymás ellen hangolását mesterfokon művelő Fidesz legújabb célpontjai a bírák, de már sorszámot kaptak például az egyetemisták – írja elemzésében az eheti HVG.
A harmadik köztársaság megmaradt, a kormányzat ellensúlyai meggyengültek – írja az új alkotmány kapcsán a csütörtökön megjelenő HVG.
Vegyes véleményeket közöl a romániai magyar sajtó az új alkotmányról és annak politikai hatásairól.
A Die Zeit alkotmányjogász szerzői szerint az az eljárás, amellyel az új magyar alkotmányt elfogadták, aggodalomra ad okot mindenkinek, akinek fontos az alkotmányjog és az alkotmányos kultúra.
Az új alkotmány elfogadásával új szakaszába lépett a magyarországi "kétharmados forradalom", amely a Fidesz tavalyi nagyarányú választási győzelmével kezdődött - írja a Pravda című független szlovák napilap az Orbán alkotmánya ijesztő című kommentárjában szerdán.
Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bármely más országból – akár Németországból is – beavatkozzanak a magyar alkotmányozási folyamatba – reagált a miniszterelnök szóvivője a német külügyi államminiszter hétfői nyilatkozatára.